آزمون یوس 2022 مرکزی برگزار میشود؟

آزمون یوس 2022 مرکزی برگزار میشود؟

بخشنامه جدید و قابل تامل سازمان YOK ترکیه در خصوص پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی و خصوصی در سال ۲۰۲۲

مفاد کلیدی بخشنامه ؛

 1- آزمون متمرکز و مرکزی پذیرش دانشجوی خارجی (MYÖS) از سال 2022 توسط ÖSYM برگزار می شود.

 2- کسانی که تحصیلات متوسطه خود را با تاییدیه آموزش رسمی در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله تکمیل هستند میتوانند در آزمون مرکزی شرکت کنند.

> افراد دارای ملیت خارجی

> افراد دارای ملیت ترکیه

> افراد دارای ماوی کارت

> افراد دارای ملیت KKTC

⭕️ فقط از نتایج آزمون مرکزی می توان برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، معلمی و مهندسی استفاده کرد و افرادی که دارای نمره پایه یا نمره بالاتر تعیین شده توسط شورای آموزش عالی هستند، می توانند برای این رشته ها درخواست دهند.

⭕️ برای رشته هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، با نتیجه MYÖS، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان که از شرایط بین المللی می باشد، دانشجو بپذیرند.

⭕️ در چارچوب سهمیه پذیرش دانشجوی بین‌المللی، دانشجویانی که در مؤسسات آموزش عالی ثبت نام کرده‌اند، در پذیرش‌های دانشگاه‌ها مشمول اصول «انتقال بین مقاطع کاردانی و کارشناسی در مؤسسات آموزش عالی، انتقال اعتبار دو رشته‌ای، جزئی و بین‌موسسه‌ای» هستند. برنامه های مشخص شده در ماده 3 به برنامه های مندرج در ماده 3. حداقل نتیجه MYÖS تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش، علاوه بر شرایط مندرج در آیین نامه مربوط قابل به کار گیری میباشد.

⭕️ این آزمون به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.

 ⭕️ محدوده امتحان توسط شورای آموزش عالی به گونه ای تعیین می شود که نتایج یادگیری پایه را اندازه گیری کند.

رشته معماری نیز به لیست رشته هایی که فقط از طریق آزمون یوس مرکزی پذیرش خواهند شد،اضافه گردید.

جزیئات نامه جدید سازمان یوک به دانشگاه ها

مراکز خارج از کشور برای آزمون یوس مرکزی

نامه سازمان یوک به ریاست برخی دانشگاه های ترکیه جهت بررسی و بازبینی،تعیین مراکزMYÖS (آزمون یوس مرکزی)،روند معادل سازی آزمون های بین المللی SAT و…

در ارتباط با پذیرش دانشجویان خارجی طبق جلسه مورخ 2021.06.23 تصمیم گردهمایی مجمع عمومی طی اطلاعیه ای اعلام گردید و بر طبق اطلاعیه پذیرش تحصیلات عالیه در رشته های پزشکی, دندان پزشکی, داروسازی, حقوق, دبیری, مهندسی و معماری به شرکت در آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی) منظور گردید و مباحث مربوط به مراکز آزمون مختلف از جمله مراکز خارجی در پروسه تصمیم گیری می باشد.
با این حال, جلسه ای به مورخ 2021.12.10 به ساعت 14:30 در مدیریت این سازمان در خصوص افزوده شدن پذیرش در رشته های مذکور همچون رشته های خارج از بحث از طریق SAT, ABİTUR, GCE و A LEVEL و همچنین نحوه ارزیابی این آزمون ها در خصوص موافقت هیئت مربوطه با این موضوع تشکیل خواهد شد.

خواهشمندم اقدامات لازم را جهت تامین هزینه یومیه و سفر رئیس دانشگاه توسط دانشگاه شما انجام دهید.

توزیع:

به ریاست دانشگاه آنکارا
به دفتر رئیس دانشگاه بورسا اولوداغ
دفتر رئیس دانشگاه Ege
ریاست دانشگاه فرات
ریاست دانشگاه قاضی
ریاست دانشگاه Hacettepe
به رئیس دانشگاه فنی استانبول
به رئیس دانشگاه استانبول
به دانشگاه استانبول Cerrahpaşa
به ریاست دانشگاه کافکاس
به رئیس دانشگاه کارابوک
رئیس دانشگاه فنی کارادنیز
رئیس دانشگاه مارمارا
به ریاست دانشگاه فنی خاورمیانه
به ریاست دانشگاه ساکاریا
به رئیس دانشگاه توکات قاضی عثمان پاشا
به ریاست دانشگاه تراکیا
به ریاست دانشگاه Başkent
به ریاست دانشگاه Bahçeşehir
احسان دوغراماچی رئیس دانشگاه بیلکنت
رئیس دانشگاه کوچ
به ریاست دانشگاه سابانجی
دانلود فایل اصلی

اعتراض وزارت بازرگانی به سازمان یوک

وزارت بازرگانی ترکیه به ابلاغیه جدید صادر شده از سازمان یوک در خصوص آزمون یوس مرکزی اعتراض کرد.

متن نامه بصورت زیر می باشد :

همانطور که مشخص است؛ در جلسه ای که وزیر کشورمان با اعضای کمیته خدمات آموزشی انجمن صادرکنندگان خدمات (HIB) برگزار کرد، پیشنهاداتی که برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در دستور کار قرار گرفت، ابلاغ شد.

این بار با ارسال نامه ای از سوی HIB به وزارت کشورمان با اشاره به تصمیم شورای عمومی آموزش عالی در تاریخ 23.06.2021 در مورد اصول پذیرش دانشجوی خارجی؛ بیان شده است که “امتحان مرکزی پذیرش دانشجوی خارجی (MYÖS)” که توسط YÖK در فرآیندهای پذیرش دانشجوی خارجی دانشگاه ها اجرا می شود، از سال 2022 اجرایی می‌شود و در دستور کار قرار می‌گیرد که ممکن است تصمیم مربوطه منجر شود به کاهش تعداد دانشجویان بین المللی که به کشور ما می آیند و در نتیجه درآمدهای صادراتی خدمات آموزشی ما کاهش می یابد.

تصمیم شورای عمومی آموزش عالی در مورد راه اندازی MYÖS(آزمون یوس مرکزی) توسط وزارت ما بررسی شده است. ارزیابی شده است که هدف اصلی آن استانداردسازی فرآیندهای پذیرش دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در کشورمان می‌باشد،لکن ممکن است به نتایجی مانند کند کردن شتاب موفقی که کشورمان در صادرات خدمات آموزشی اخیر به دست آورده است منجر شود و باعث کاهش درآمد صادرات خدمات ما می شود.

در این راستا، این که آزمون دانشجویان خارجی که در حال حاضر توسط دانشگاه های ما به صورت انفرادی برگزار می شود، توسط ریاست جمهوری به صورت آزمون متمرکز انجام می شود. اگرچه تصور می‌شود که از نظر محتوا و کاربرد استاندارد سودمند باشد، اما تصور می‌شود که می‌توان این موضوع را که آیا این آزمون به عنوان پیش‌نیاز در مرحله پذیرش می‌باشد به صلاحدید دانشگاه‌ها واگذار کرد. همچنین در چنین فضایی که انتظارات نسبت به شرایط اپیدمی جهانی روز به روز در حال تغییر است، پیش‌بینی می‌شود برگزاری آزمون مرکزی و پذیرش دانشجو بر اساس این آزمون منجر به کاهش تعداد دانشجویان خارجی شود.

از سوی دیگر، مشارکت وزارت کشورمان که در این زمینه و نمایندگان اتحادیه صادرکنندگان خدمات و هیئت روابط اقتصادی خارجی که در «اصول پذیرش دانشجو در خارج از کشور» از ذینفعان صادرات خدمات آموزشی هستند،در تصمیم مذکور و استفاده از نظرات آنان، تصمیمات گرفته شده از لحاظ در نظر گرفتن صادرات خدمات در تصمیمات اتخاذ شده سودمند خواهد بود.

من می خواهم درخواست ارزیابی مجدد برنامه MYÖS ( آزمون یوس مرکزی) را داشته باشم تا از تلفات احتمالی تعداد دانشجویان خارجی جلوگیری شود.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا آزمون یوس مرکزی را در بخش پذیرش دانشجویان بین المللی در وبسایت خود اضافه کرد.

اخبار فعلی،حاکی از تغییرات اساسی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد.

جزئیات به مرور زمان بروزرسانی و اعلام خواهد شد.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتای که پیش ازین تاریخ برگزاری آزمون یوس خود را اعلام کرده بود،این اطلاعیه را از سایت خود برداشته و بخشنامه جدید صادرشده از سازمان یوک را در سایت خود درج کرده است.

دانشگاه مصطفی کمال

دانشگاه مصطفی کمال شهر هاتای که پیش ازین تاریخ برگزاری آزمون یوس خود را اعلام کرده بود،این اطلاعیه را از سایت خود برداشته و بخشنامه جدید صادرشده از سازمان یوک را در سایت خود درج کرده است.

دانشگاه پاموککاله

دانشگاه پاموککاله در سایت خود از تغییرات روند پذیرش دانشجوی خارجی بر طبق مصوبه جدید سازمان آموزش عالی ترکیه در تاریخ 23/06/2021 ، خبر داد.

دانشگاه آدیامان
از سال 2022، تصمیم گرفته شده است که فقط از نتایج MYÖS (امتحان مرکزی انتخاب دانشجوی خارجی) در پذیرش دانشجویان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس و مهندسی و کسانی که نمره پایه MYÖS یا دارند استفاده شود. امتیاز بالاتر تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش می تواند برای این برنامه ها اعمال شود.
برای سایر گروه ها شرایط پذیرش قبلی ادامه دارد.
آزمون MYÖS برای رشته‌های فوق است.
آزمون MYÖS به زبان های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می شود.
دانشگاه یلدریم بیازیت

در چارچوب پذیرش دانشجو در ظرفیت‌های پذیرش دانشجوی بین المللی، در جلسه شورای آموزش عالی ؛

1) آزمون پذیرش دانشجوی خارجی مرکزی (MYÖS)، که از سال 2022 توسط ÖSYM اجرا می شود.

2) تصمیم گرفته شده است که فقط از نتایج MYÖS در پذیرش دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تدریس، مهندسی و معماری و افرادی که دارای نمره پایه MYÖS یا نمره بالاتر تعیین شده توسط آموزش عالی هستند، استفاده شود. شورا می تواند برای این برنامه ها درخواست دهد. در این راستا، برای داوطلبانی که به دانشگاه ما مراجعه می کنند، مهم است که اطلاعیه های صفحه OSYM (osym.gov.tr) را برای آزمون MYÖS دنبال کنند.

راهنمای درخواست ما، که برای پذیرش دانشجوی بین المللی سال تحصیلی 2022-2023 آماده می شود، بعداً در وب سایت دانشگاه ما اعلام خواهد شد.

دانشگاه رجب طییب اردوغان شهر ریزه

از تاریخ 30.11.2021، ضوابط درخواست برای رشته‌های کاردانی – کارشناسی که در وب سایت ما ذکر شده است، دیگر برای درخواست های سال تحصیلی 2022-2023 معتبر نیست. بر اساس تصمیم اخیر شورای آموزش عالی، تغییرات قابل توجهی در روش‌های پذیرش دانشجوی بین‌المللی در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه از جمله دانشگاه رجب طیب اردوغان ایجاد خواهد شد.

«دستورالعمل بین‌المللی پذیرش و ثبت‌نام دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی» دانشگاه ما طبق تصمیم شورای عالی آموزش عالی، قرار است در هفته‌های آینده به‌روزرسانی و منتشر شود.

دانشگاه قاضی شهر آنکارا

در راستای تصمیم ریاست سازمان آموزش عالی:

1- آزمون پذیرش دانشجوی خارجی MYÖS (آزمون یوس مرکزی) که از سال 2022 توسط ÖSYM برگزار می شود.

2- اتباع خارجی، اتباع جمهوری ترکیه، اتباع KKTC، دارندگان کارت آبی که تحصیلات متوسطه خود را در موسسات آموزش متوسطه خارج از کشور به پایان رسانده اند یا در مرحله اتمام هستند، می توانند وارد MYÖS(آزمون یوس مرکزی) شوند.

3- رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، مهندسی، معماری و دبیری فقط با نتایج MYÖS(آزمون یوس مرکزی) پذیرفته می شود و افرادی که دارای نمره پایه MYÖS تعیین شده توسط شورای عالی آموزش و پرورش هستند می توانند برای این رشته ها اقدام کنند.

4- برای رشته‌هایی غیر از موارد مندرج در ماده سوم، با نتیجه MYÖS(آزمون یوس مرکزی)، موسسات آموزش عالی می توانند بر اساس معیارهایی مانند ABITUR، SAT، آزمون‌های سراسری کشورها، نمرات دیپلم دبیرستان اقدام به پذیرش دانشجو نمایند.

اطلاعات دقیق تر در مورد MYÖS(آزمون یوس مرکزی) نیز پس از انتشار توسط YÖK در وب سایت ما اعلام خواهد شد.

اخباری که از جلسه روز جمعه سازمان یوک در خصوص MYÖS (آزمون یوس مرکزی) به بیرون درز کرده و فعلا به طور رسمی منتشر نشده است.

اخباری که از جلسه روز جمعه سازمان یوک در خصوص MYÖS (آزمون یوس مرکزی) به بیرون درز کرده و فعلا به طور رسمی منتشر نشده است.

احتمالات و نظرات مطرح شده به شکل زیر بوده است: 1-احتمال پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون MYÖS(آزمون یوس مرکزی) ،بیشتر شده است. 2-بندهای بخشنامه اول مورد مخالفت اکثرا روسای دانشگاه‌ها قرار گرفت. 3-برخی زوایای نادیده گرفته شده از طریق سازمان یوک در رابطه با اولین بخشنامه منتشرشده، اثبات شد. 4-درخواست کاهش دانشکده و رشته‌هایی که فقط با آزمون MYÖS پذیرش می شوند،ارائه شد. بصورتی که فقط رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی با MYÖS(آزمون یوس مرکزی)و برای دانشگاه‌های دولتی پذیرش شوند. 5-اضافه شدن بندی مجزا و پذیرش از طریق آزمون‌های بین المللی برای دانشگاه‌های خصوصی،درخواست شد. 6-بعد از اتمام نشست،دانشگاه های دعوت نشده نیز پیوستن به جلسات در روزهای آینده را خواستار شدند. احتمالا اجرایی شدن بند 4 و 5 این نوشته،بالاست. اطلاعات دقیق و تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

برنامه ترکیه برای جذب 300 هزار دانشجوی خارجی تا سال 2023

🔻عرفان گوندوز، رئیس شورای آموزش سازمان روابط اقتصادی خارجی ترکیه (DEİK) اعلام کرد که ترکیه قصد دارد تا سال 2023 تعداد دانشجویان بین المللی خود را به 300 هزار نفر برساند. 🔹او ادامه داد:در صدد هستیم تا ترکیه را به مرکز جذب دانشجویان بین المللی تبدیل کرده و مشکلاتی را که دانشجویان بین المللی با آن مواجه هستند حل کنیم. 🔸رئیس شورای آموزش سازمان روابط اقتصادی خارجی ترکیه با تاکید بر اینکه شمار دانشجویان خارجی در کشور از 48 هزار دانشجو طی 5 سال گذشته به 224 هزار رسیده، از تبدیل کشور به یکی از کشورهای میزبان بیشترین دانشجویان بین المللی خبر داد. 🔹وی همچنین با اشاره به ارائه بورسیه‌های مختلف به دانشجویان خارجی تصریح کرد: فرصت‌های آموزشی در نزدیک به 60 هزار برنامه مختلف در 207 دانشگاه کشور ارائه می‌شود. قصد داریم تعداد دانشجویان بین‌المللی خود را تا سال 2023 به میزان 300 هزار نفر برسانیم./خبرگزاری آناتولی

سوالات متداول

طبق تصمیم سازمان یوک ترکیه همه متقاضیان تحصیل در ترکیه چه دانشگاه خصوصی چه دانشگاه دولتی باید در این آزمون مرکزی و متمرکز شرکت کنند .

در بخشنامه منتشر شده به این موضوع اشاره نشده ولی انتظار میرود ریاضی – هوش – هندسه – منطق عددی و مسائل ریاضی باشد همانند آزمون های یوس سال های قبل ولی سبک سوالات به سبک سوالات ÖSYM نزدیک تر شود.

آزمون ست یه آزمون بین المللی هستش و همه دانشگاه های ترکیه تتقریبا این آزمون رو قبول دارن لذا در این بخشنامه هم هیچ بخشی در این زمینه گفتهه نشده پس این آزمون همچنان سر جای خود باقیست.

این بخشنامه برای ورود دانشجویان خارجی به ترکیه برای سال 2022 ارائه شده لذا دانشجویان متقاضی که میخواهد بدون آزمون وارد دانشگاه بشوند با ما در ارتباط باشند.


https://yoshazirlik-group.com/wp-content/uploads/2021/11/YOSHAZIRLIK-logo.png
ما رو به دوستان خود معرفی کنید.

https://yoshazirlik-group.com/wp-content/uploads/2021/11/YOSHAZIRLIK-logo.png

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

25 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.