دارای مجموعا 13 دانشکده و مدرسه

تاسیس در سال 1984

تعداد دانشجویان 14000

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت، دانشگاه جوانی است و مدت زمان طولانی از ساخت آن نمی گذرد، این دانشگاه اولین دانشجویان خود را در سال 1986 پذیرفت. مدیران دانشگاه معتقد بودند بهترین آموزش توسط بهترین استادان انجام می شود.

دانشگاه بیلکنت با انگیزه دانشجویان و اشتیاق و کوشش در امر آموزش عالی و با کیفیت، بلافاصله رهبری را در بین دانشگاه های جهانی به دست گرفت و شهرت قابل احترامی را در بستر بین المللی برقرار کرد. امروز، بیلکنت به طور مداوم در بین بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان قرار دارد.

دانشگاه بیلکنت

تاریخچه دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (به زبان ترکی، دانشگاه Bilkent) دانشگاه خصوصی است که در آنکارا ، ترکیه واقع شده است. این مرکز توسط پروفسور hsan Doğramacı در سال 1984 و با هدف ایجاد مرکز تعالی آموزش و تحقیقات عالی تأسیس شده است.

این دانشگاه نخستین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی بود که در کشور ترکیه تأسیس شد. نام Bilkent مخفف bilim kenti است، معنای آن به ترکی برای “شهر علم” است. از زمان تأسیس تا کنون به طور مداوم در بین دانشگاه های برتر ترکیه قرار گرفته است، و در سال 2011 ، با رتبه بندی دانشگاه های جهانی به عنوان 112مین دانشگاه برتر جهان ثبت شده است.

مقدمات تأسیس دانشگاه از سال 1967 و با خرید قطعه زمین به غرب آنکارا آغاز شد. در اواخر دهه 1970 پایه های ساختمان هایی که هم اکنون دفاتر اداری ، دانشکده مهندسی و کتابخانه دارند، گذاشته شد. ساخت مکانی برای سکونت برای کارمندان دانشگاهی، کافی نت ها ، خوابگاه های دانشجویی و ساختمان های مختلف دانشگاهی به سرعت انجام شد.

دانشگاه بیلکنت

موقعیت و نظر سنجی دانشگاه بیلکنت

اکثر دانشجویان از تجربه یادگیری خود در  این دانشگاه (دانشکده زبان انگلیسی دانشگاه بیلکنت) راضی هستند. 63٪ از پاسخ دهندگان نظرسنجی تجربه کلی یادگیری در دانشکده را خوب ارزیابی می کنند، در حالی که میزان 14٪ بسیار خوب را برای این دانشکده ارزیابی کرده اند، فقط 5٪ دانشجویان تحصیل در این دانشگاه  را بسیار ضعیف ارزیابی می کنند.

بازخورد مثبت دانشگاه

دانشجویان گزارش می دهند که تجربه یادگیری خود در دانشگاه بیلکنت به توانایی آن ها در یادگیری بهتر زبان انگلیسی کمک کرده است. آن ها نشان می دهند که این توانایی ها عمدتاً از طریق یک آموزش قوی در دانشگاه محقق شده است، که توسط یک آموزش ویژه و کامل دراین زمینه پشتیبانی می شود.

این درک بسیار مثبت دانشجویان و فارغ التحصیلان درباره کیفیت کلی تدریس و فضای فکری در بیلکنت مشهود است.

این دانشگاه همچنین در کنار دانشگاه بغازیچی برترین دانشگاه علوم انسانی است و با دانشگاه بغازیچی رقابت تنگاتنگی دارد.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت با آزمون های ست ، اس ای تی، دیپلم دبیرستان و سایر آزمون های بین المللی پذیرش دارد  که حداقل نمره ی آزمون ست باید 1100 باشد.

این دانشگاه با آزمون یوس دانشجو نمیپذیرد.

دانشگاه بیلکنت همچنین بر اساس نمره ی آزمون و سن داوطلبان بورس های 20، 40، 60، 80 و 100 درصدی ارائه می دهد.

دانشگاه شامل دو برنامه است:

برنامه آمادگی زبان انگلیسی، سطح انگلیسی دانشجویان را به سطح مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده ها و مدارس خود می رساند.

برنامه انگلیسی دانشکده (FAE) پس از حضور دانش آموزان در دانشکده ها و مدارس خود، دوره های انگلیسی معتبر را برای اهداف دانشگاهی یا حرفه ای فراهم می کند.

دانشکده زبان انگلیسی بیلکنت احتمالاً یکی از بزرگترین آموزشگاه های زبان انگلیسی در جهان است که هر ترم در حدود 6000 دانشجو انگلیسی آموزش می دهد. در حال حاضر این دانشگاه بیش از 200 مربی دارد که بیست و پنج درصد آنها استاد زبان انگلیسی و 15 نفر کارمندان اداری و پشتیبانی هستند.

این دانشگاه متعهد به حفظ استانداردهای کیفیت در آموزش زبان انگلیسی و مهارت های دانشگاهی است. بیلکنت فرصت های کافی برای کارکنان دانشگاهی خود برای پیشرفت شخصی و حرفه ای فراهم می کند. این یک مرکز دارای مدرک صلاحیت تدریس است که برای ارائه مدارک انگلیسی کمبریج مجاز است:

 •     ICELT (گواهی ضمن خدمت در آموزش زبان انگلیسی)
 •     DELTA (دیپلم در آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان)

این دانشگاه همچنین برنامه صدور گواهینامه توسعه حرفه ای ضمن خدمت خود را اجرا می کند:

CTEAP (گواهی BUSEL در آموزش انگلیسی برای اهداف علمی)

برای مدرسانی که مایل به توسعه دانش و مهارت های خود در آموزش زبان انگلیسی برای اهداف علمی در یک دانشگاه هستند.

علاوه بر این، دانشگاه برای 20 سال گذشته 14 همایش بین المللی در زمینه هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی برای اهداف علمی، ارزیابی زبان، مدیریت مدرسه، آموزش معلمان و توسعه برگزار کرده است.

برخی از این کنفرانس ها به طور مشترک با IATEFL (انجمن بین المللی معلمان انگلیسی) و SIG های مختلف آن (گروه های علاقه ویژه) برگزار شد.

دانشگاه بیلکنت یک موسسه یادگیری است که به طور مداوم خود را ارزیابی و تجدید می کند تا بتواند نیازهای در حال تغییر دانشجویان خود را بهتر جابجا کند.

دانشجویان دانشگاه بیلکنت

تفریحات دانشگاه بیلکنت

دانشگاه Bilkent میزبان رویدادهای بی شماری در رابطه با موسیقی و هنرهای نمایشی است. این دانشگاه همچنین حامی سخنرانی های مکرر ، نمایشگاه های هنری و عصرهای ادبی در طول سال تحصیلی است.

در هفته اول ماه مه ، هر سال Mayfest برگزار می شود. مایفست یک جشنواره شناخته شده در بین جوانان آنکارا است که شامل تعداد زیادی از فعالیت ها و همچنین کنسرت های روباز است که گروه ها و خوانندگان مشهور پاپ و راک ترکیه و هر خواننده هر شب در طول هفته روی صحنه می روند.

اتحادیه و کلوپ های دانشجویی

هیئت مدیره و اعضای گروه اتحادیه دانشجویی بیلکنت هر ساله بین کلیه دانشجویان ثبت نام شده دانشگاه انتخاب می شوند. اتحادیه دانشجویی حامی اصلی و سازمان دهنده مایفست ، جشنواره تابستانی دانشگاه بیلکنت سنتی است.

کلوپ های مختلف دانشجویی هر روز فعالیت های منظمی را در دانشگاه برگزار می کنند ، که عمدتاً برای همه باز است. همه دانشجویان مجاز هستند که در برنامه ها و فعالیت های هر باشگاه مورد علاقه خود بپیوندند یا در آن شرکت کنند.

کتابخانه دانشگاه

کتابخانه دانشگاه مجموعه بزرگی از کتاب ها را با کتاب های خریداری شده سالانه به ارزش بیش از 3 میلیون دلار آمریکا در خود جای داده است. از سال 2017 ، کتابخانه دانشگاه بیلکنت بزرگترین کتابخانه دانشگاه ترکیه است و تنها کتابخانه دانشگاهی است که در 10 کتابخانه برتر کشور ترکیه رتبه بندی شده است.

علاوه بر کتاب ها، این مجموعه شامل اشتراک های دوره ای، CD-ROM، دسترسی به پایگاه های داده آنلاین و مجلات الکترونیکی ، DVD ، VHS و کاست های صوتی نیز می باشد. نت موسیقی و ضبط صدا در اتاق های موسیقی موجود است. این کتابخانه همچنین میزبان تعدادی مجموعه خصوصی و یک سالن نمایشگاهی است.

دانشکده ها و مدارس دانشگاه بیلکنت

دانشکده ها

 • دانشکده هنر ، طراحی و معماری
 • دانشکده مدیریت بازرگانی
 • دانشکده اقتصاد ، علوم اداری و اجتماعی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم انسانی و ادبیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی
 • دانشکده علوم

مدارس

 • مدرسه زبانهای کاربردی
 • مدرسه فناوری و مدیریت کاربردی
 • مدرسه فنی حرفه ای فناوری کامپیوتر و مدیریت دفتر
 • مدرسه حرفه ای جهانگردی و خدمات هتل

شهریه رشته های دانشگاه بیلکنت

برای اطلاع از شهریه به لینک زیر مراجعه کنید

https://w3.bilkent.edu.tr/bilkent/tuition-fees/