دارای 14 دانشکده و 10 هنرستان

تاسیس در سال 2006

تعداد دانشجویان 24000

دانشگاه دوزجه ترکیه

دانشگاه دوزجه یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه در شهر دوزجه می باشد که درسال 2006 تاسیس شده است. با این حال تاریخچه فعالیت این دانشگاه جدید، به سال های دور باز می گردد. یکی از قدیمی ترین مدارس حرفه ای آن ، دانشکده حرفه ای دوزجه ، از سال 1976 وجود داشته است. این دانشگاه در شهرِ دوزجه در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شرقِ استانبول واقع شده است.در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه دوزجه آشنا کرده و درباره ی شرایط أخذ پذیرش از این دانشگاه بحث نماییم. اگر شما نیز علاقمند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید . دانشگاه دوزجه در سال 2008 با پیوستن به جنبش ملی کیفیت توانست نشان 4 ستاره را از انجمن کیفیت ترکیه دریافت کند. همچنین در سال 2011 در پروژه ای با عنوان ” ما با همکاری یکدیگر می توانیم به بیشتر از این ها دست یابیم ” که در زمینه توسعه کارآفرینی طراحی شده بود موفق به دریافت جایزه کارآفرینی اروپا شد.

نقشه راه دانشگاه دوزجه از آنکارا

این دانشگاه در سال 2012 به طور رسمی به عضویت انجمن دانشگاه های اتحادیه اروپا (EUA) درآمد. علاوه بر این دانشگاه دوزجه عضو انجمن دانشگاهی قفقاز و دارای تأییدیه شورای تحصیلات عالی ترکیه (YÖK) می باشد. این دانشگاه در مدت زمان کوتاهی از ابتدای تأسیس توانست به موفقیت های آکادمیک بزرگی دست یابد و همچنان در مسیر تبدیل شدن به یک دانشگاه بین المللی به سرعت در حال پیشرفت می باشد.دانشجویان دانشگاه دوزجه از کیفیت آموزشی بالا در سطح استانداردهای بین المللی بهره می برند. دانشگاه دوزجه با عضویت در برنامه های بورس تبادل دانشجو اتحادیه اروپا مانند اراسموس پلاس (ERASMUS+)، فارابی ، مولانا امکان تحصیل دانشجویانش را درمقطع تحصیلات تکمیلی برای چندین ترم، درسایر دانشگاه های عضو اتحادیه اروپا فراهم کرده است. همچنین طبق قرارداد همکاری دوجانبه، هم اکنون 336 دانشجوی بین المللی (در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) از 27 کشور مختلف جهان، در حال تحصیل در این دانشگاه می باشند.

دانشگاه دوزجه

دانشکده های دانشگاه دوزجه

این دانشگاه در ابتدای تأسیس شامل 3 دانشکده و 5700 دانشجو بود، با این حال امروزه دانشگاه دوزجه یکی از معتبرترین و برجسته ترین دانشگاه های ترکیه با 14 دانشکده ، 4 مؤسسه ، 2 کالج ، 10 هنرستان فنی حرفه ای ، چندین بیمارستان و مرکز تحقیقاتی و کاربردی می باشد که حدود 33 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
ساختار آکادمیک و دانشکده های دانشگاه دوزجه به شرح زیر تشکیل شده است.

دانشکده ها :

1. دانشکده علوم سیاسی آکچاکوجا
2. دانشکده جنگلداری
3. دانشکده علوم پزشکی
4. دانشکده پزشکی
5. دانشکده مهندسی
6. دانشکده فناوری
7. دانشکده آموزش
8. دانشکده آموزش فنی
9. دانشکده هنر و علوم
10. دانشکده الهیات
11. دانشکده مدیریت بازرگانی
12. دانشکده هنر ، طراحی و معماری
13. دانشکده کشاورزی و علوم طبیعی
14. دانشکده علوم ورزشی

دانشگاه دوزجه

برخی از مدارس، موسسات و دانشکده های حرفه ای دانشگاه دوزجه به شرح زیر می باشند:

هنرستان فنی حرفه ای دانشگاه دوزجه :

1. هنرستان فنی حرفه ای دوزجه
2. هنرستان فنی حرفه ای آکچا کوجا (Akçakoca)
3. هنرستان فنی حرفه ای قلیملی (Climli)
4. هنرستان فنی حرفه ای گلیاکا (Golyaka)
5. هنرستان فنی حرفه ای گوموسووا (Gümüşova)
6. هنرستان فنی حرفه ای کایناشلی (Kaynasli)
7. هنرستان فنی حرفه ای دکتر اینگین کومایری (Dr. Engin PAK Cumayeri)
8. هنرستان فنی حرفه ای علوم بهداشتی
9. هنرستان فنی حرفه ای علوم اجتماعی
10. هنرستان فنی حرفه ای جنگلداری

از موسسات این دانشگاه می توان به مؤسسه علوم، مؤسسه علوم بهداشتی، مؤسسه علوم اجتماعی، مؤسسه هنرهای زیبا اشاره کرد و 2 کالج دانشگاه دوزجه شامل مدرسه مدیریت گردشگری و هتلداری آکچا کوجا (Akçakoca)، مدرسه زبان های خارجی قاضی ارجیاس (Hakime Erciyas) می شود.در دانشگاه دوزجه رشته هایی مانند پزشکی، طراحی مد، تربیت بدنی و همچنین رشته های مهندسی از محبوبیت بالایی در میان دانشجویان برخوردار می باشند.
دانشگاه دوزجه علاوه بر موفقیت های بیشمار در زمینه های علمی ، آموزشی و پرورشی ، در زمینه ورزش نیز دستاوردهای بی شماری را در کارنامه خود ثبت نموده است
دانشگاه Düzce با داشتن رتبه دوم در رتبه بندی كل مدال های منتشر شده توسط فدراسیون ورزش دانشگاهی ترکیه ، در سال 2017 دستاوردهای ورزشی خود را توسعه داد و در مجموع با 62 مدال ورزشی (25 طلا ، 18 نقره و 19 برنز) رتبه نخست را در میان دانشگاه های ترکیه کسب نمود. دانشگاه دوزجه به عنوان یک مؤسسه آموزش عالی پویا و کارآفرین با داشتن برنامه های آموزش مدرن و کادرعلمی و مجهز بعنوان یک سازمان خلاق ، مبتکر و نوآورعلاوه بر ارتقاع سطح علمی نسل آینده، سهم بسزایی در توسعه منطقه نیز دارد.
این دانشگاه، اولین دانشگاه ایالتی است که تحت ارزیابی خارجی هیئت کیفیت آموزش عالی قرار دارد.

ازجمله دستاوردها و پروژه هایی که توسط این دانشگاه راه اندازی شده می توان به موار زیر اشاره کرد :

– ایجاد اولین جنگل تولید عسل
– اولین برنامه جمعیت و شهرنشینی
– پایه گذاری اولین برنامه امنیت اجتماعی
– اولین برنامه کارشناسی و تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات چرکیسی
– اولین برنامه تحصیلات تکمیلی تکنولوژی مواد کامپوزیت
– دستیابی به اولین و تنها جایزه کارآفرینی اروپا
در مرکز تحقیقات ، توسعه و کاربردهای زنبورداری دانشگاه دزچه (DAGEM)پروژه ای به نام “زنبور بی حیا” تهیه شده است که یک مطالعه مهم در زمینه علم می باشد. محصولات تولیدی این پروژه مانند عسل، بره موم، گرده و ژل رویال با مارک تجاری DAGEMبه مصرف کنندگان عرضه می شود.
دانشگاه دوزجه به عنوان یک دانشگاه پیشرو در ایجاد فرهنگ مدیریتی شفاف و مشارکتی ، در برنامه های منظم ماهانه فرصتی را فراهم می آورد کلیه اعضای دانشگاه به ویژه کارکنان دانشگاهی و اداری و همچنین دانشجویان مشکلات ، انتقادات ، مشاهدات ، ارزیابی و پیشنهادات خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

رتبه بندی و رنکینگ دانشگاه دوزجه

دانشگاه دوزجه در دوازدهمین سالگرد تاسیسش، در راستای شعار خود مبنی بر “دانشگاهی که ارزش ایجاد می کند” توانسته موفقیت خود در زمینه های آکادمیک را به اثبات برساند.
بر طبق رنکینگ مرکز رتبه بندی URAP ، دانشگاه دوزجه در سطح بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه در رتبه 41 قرار گرفت و توانسته به یکی از 50 دانشگاه برتر ترکیه تبدیل شود.
در سال 2017 این دانشگاه در شاخص رضایت دانشجویان در “ارزیابی میزان رضایت از دانشگاه های ترکیه” توانست رتبه ی A+ را به دست آورد و در بین رتبه بندی مشوق های دانشگاهی (DÜS-2018) در بین 108 دانشگاه دولتی رتبه 19 را کسب کرد.

نحوه اخذ پذیرش دانشگاه دوزجه

متقاضیان بومی جهت اخذ پذیرش دانشگاه ملزم به شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه می باشند و با نمراتی که کسب می کنند، ارزیابی می شوند. اما متقاضیان خارجی جهت اخذ پذیرش دانشگاه دوزجه باید در آزمون هایSAT و GAT نمره بالا بدست آورند. متقاضیان بین الملل می توانند با نتیجه آزموس یوس سایر دانشگاه ها نیز جهت ورود و اخذ پذیرش به دانشگاه دوزجه اقدام نمایند. آزمون یوس این دانشگاه در اول اردیبهشت ماه در شهر دوزجه و سایر مراکز مانند مرسین، شانلی اورفا، باکو برگزار می گردد.

شهریه رشته های دانشگاه دوزجه

شهریه دانشگاه دوزجه