شامل 11 دانشکده ، 1 مدرسه ، 3 مدرسه فنی و حرفه ای آموزش عالی

تاسیس در سال 1926

تعداد دانشجویان 80000

دانشگاه قاضی آنکارا

دانشگاه قاضی (Gazi University) یک دانشگاه دولتی است که در شهر آنکارا ترکیه واقع شده است. از دانشگاه قاضی آنکارا می توان به عنوان اولین دانشگاه جمهوری ترکیه که نام خود را از رئیس جمهور محبوب ترکیه ” قاضی کمال مصطفی آتاتورک” گرفته است نام برد.
آتاتورک فردی تحصیل کرده و روشن فکر بود که اهمیت بسیاری برای یادگیری جوانان و سیستم آموزشی مدرن قائل می شد. بنابراین درسال 1926 دستور بنای ساختمان فعلی دانشگاه قاضی تحت عنوان “مدرسه تربیت معلم دوره ی متوسطه” را داد که در سال 1929 به نام “مؤسسه تربیت معلم دوره ی متوسطه قاضی” تغییر یافت.

ساختمان اصلی دانشگاه قاضی

سرانجام درسال 1982 با ادغام آکادمی مهندسی و کشاورزی بولو، آکادمی مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی و کالج فنی دختران به اولین و معتبرترین دانشگاه ترکیه  تبدیل شد و نام دانشگاه به طور رسمی به دانشگاه قاضی تغییر یافت.
این دانشگاه در طول زمان توسعه یافت و بخش های بسیاری به آن اضافه شدند. در حال حاضر ازاین مکان بعنوان مرکز پژوهشی دانشگاه قاضی استفاده می کنند و میزبان هزاران دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است.هدف دانشگاه غازی ایجاد دانش، به اشتراک گذاری و اضافه کردن آن به زندگی حقیقی ست.
این دانشگاه سیستم آموزشی خود را در راستای شعار “عضویت دانشگاه قاضی یک امتیاز است” پایه گذاری نموده و تاکنون نقش بسیار مهمی در توسعه ترکیه با پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی داشته و موفقیت خود را در آموزش و پرورش در سطح ملی و بین المللی ثابت کرده است.جالب است بدانید سومین پیوند چهره در بیمارستان قاضی تحت سرپرستی جراحی به نام  Selahattin Özmen انجام شد. اگر شما هم این روزها دغدغه مهاجرت به ترکیه و تحصیل در یک دانشگاه خوب را دارید در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه قاضی (غاضی) آنکارا ترکیه در اختیار شما قراردهیم .

دانشگاه قاضی شامل 11 دانشکده ، 1 مدرسه ، 3 مدرسه فنی و حرفه ای آموزش عالی ، 35 مرکز تحقیقاتی و 5 موسسه تحصیلات تکمیلی است. تقریباً 80000 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند، این دانشگاه 3171 مدیر و 4366 نفر اعضای هیات علمی دارد.

کتابخانه مرکزی دانشگاه قاضی

کتابخانه دانشگاه غازی دارای 15000 جلد کتاب  62000 نشریه مجله محدود و 10000 پایان نامه کارشناسی ارشد است. این کتابخانه 700 نشریه به زبان های خارجی و 600 کتاب به زبان ترکی مشترک است و دسترسی به20000ژورنال آنلاین و 30 پایگاه داده آنلاین را فراهم می کند.

این مجموعه عمدتاً به زبانهای ترکی ، انگلیسی و آلمانی است. برنامه های جهت گیری کتابخانه برای دانشجویان جدید قاضی ترتیب داده شده است.

دانشگاه قاضی

رشته های تحصیلی دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی در طیف گسترده ای از رشته ها از جمله آموزش ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، علوم بهداشتی ، علوم ، مهندسی ، معماری ، فناوری ، اقتصاد و علوم اداری ، ارتباطات ، ادبیات ، حقوق ، هنرهای زیبا ، هنر و طراحی ، گردشگری را آموزش می دهد.

علوم ورزشی ، بانکداری و بیمه. دانشگاه غازی ، که برای 79 هزار و 434 دانشجو از سراسر کشور آموزش می دهد ، دانشگاهی است که بیشتر دانش آموزان خارج از کشور را با 2 هزار 54 دانشجوی خارجی از جمهوری های ترک ، قفقاز ، اروپا ، خاورمیانه ، آفریقا ، آمریکا و فراتر از کشور پذیرش می کند.

کشورهای شرقی 26 هزار و 567 دانشجو در برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه قاضی حضور دارند. این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی بین المللی است که نیازهای کادر آموزشی آن را برآورده می کند و نیازهای کادر آموزشی سایر دانشگاه ها را نیز برآورده می کند.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه قاضی آنکارا

دانشگاه قاضی آنکارا دارای شامل 20 دانشکده ، 55 مؤسسه پژوهشی ، 1 هنرستان موسیقی ترک ، 3 کالج ، 6 مرکز فنی و حرفه ای و 7 انستیتو می باشد که درآنها رشته های مختلف مانند
حقوق، علوم آموزشی، ارتباطات، هنرهای زیبا، مهندسی، معماری، ورزش، جنگل داری، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، ادبیات، اقتصاد و علوم اداری و … ارائه می دهد.
زبان آموزشی در دانشگاه قاضی زبان ترکی است و فقط رشته پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشکده های دانشگاه قاضی آنکارا در مقطع کارشناسی به شرح زیر می باشد :

 • دانشکده هنر
 • دانشکده هنر و طراحی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده آموزش فنی
 • دانشکده فن‌ آوری تکنولوژی
 • دانشکده آموزش تجارت و گردشگری
 • دانشکده گردشگری
 • دانشکده آموزش صنعتی
 • دانشکده تربیت دبیر
 • دانشکده هنرهای صنعتی
 • دانشکده هنر و علوم

دانشگاه قاضی همچنین در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارای چندین دانشکده به نام های زیر می باشد :

 • دانشکده علوم آموزشی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده افسری انفورماتیک
 • دانشکده تحقیقات و پیش‌گیری از حوادث
 • دانشکده علوم کارشناسی‌ ارشد
 • دانشکده علوم اجتماعی

همانند سایر دانشگاه های ترکیه، دانشگاه قاضی نیز چند مدرسه در زمینه تربیت‌ بدنی و ورزش، بانکداری و بیمه، زبان‌های خارجی، مدیریت زمین و ثبت و املاک دارد .

دانشگاه قاضی دارای بیش از 3000 کارمند آموزشی است که به لحاظ تعداد کارکنان آموزشي به استانداردهای جهانی دست يافته است. کل دانشجویان این دانشگاه حدود 77 هزارنفر است که 1500 نفر این دانشجویان از کشورهای آسیای میانه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین دانشگاه قاضی حدود 5000 دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی دارد. دانشگاه قاضی سعی دارد با ایجاد دانشگاه های جدید در جمهوری قبرس شمالی، Ankara Akyurt  و Polatlı مراکز خود را توسعه دهد.

فارغ التحصیلان دانشگاه قاضی

دپارتمان های ترجمه در دانشگاه قاضی

برنامه های تحصیلات تکمیلی و دکتری در زمینه ترجمه و مطالعات فرهنگی که بین سال های 2014 و 2015 برای اولین بار در انستیتوی علوم اجتماعی دانشگاه قاضی ایجاد شده است. پس از تأسیس دپارتمان های ترجمه انگلیسی ، فرانسوی ، عربی و چینی ، دانشگاه قاضی مطالعات مربوط به ترجمه را که در فرهنگ های مختلف یافت می شود ، تفکیک می کند. در دو سال گذشته ، برای نخستین بار در ترکیه ، در سال 2015 مرکز تحقیقات ترجمه (ترجمه قاضی) برای ارائه فرصت های تحقیق و کاربردی برای پروژه های ملی و بین المللی ادارات مذکور که تعدادشان در حال افزایش است ، افتتاح شد.

پروفسور سونا آولدر ، رئیس مؤسس ترجمه و تفسیر دانشگاه قاضی ابراز امیدواری کرد که برنامه های تحصیلات تکمیلی، که برای اولین بار در ترکیه است و مورد درخواست فزاینده ای از طرف کاندیداهای ترکیه و خارجی قرار می گیرد، کمک های واجد شرایط و معتبری را به آن ها ارائه دهد.

کاربرد فارغ التحصیلان رشته های مختلف علمی در برنامه های ترجمه و مطالعات فرهنگی در دوره های تحصیلات تکمیلی و دکتری تا این حد به شدت نیاز رشته های علوم ترکیه است.

در سالهای اخیر در قاره آفریقا علاقه و علاقه زیادی به زبان و فرهنگ ترکی نشان داده شده است. در این چارچوب تقاضای شدیدی نیز توسط دانشجویان آفریقایی وجود دارد که در موسسات یونس امره به زبان ترکی تدریس می شوند.

برای دانشجویان فوق الذکر آفریقایی که در بالا ذکر شد ، با مرکز تحقیقات تمدن های آفریقا ، دانشگاه در حال مطالعه یک برنامه آموزش چند زبانه است. هدف دانشگاه این است که این برنامه را تکمیل تر کند.

امکانات دانشگاه قاضی

محوطه اصلی دانشگاه غیرانتفاعی قاضی تقریبا در مرکزشهر آنکارا قراردارد و این مزیت بزرگ باعث رفاه دانشجویانی می شود که قصد اجاره منزل در محیطی امن و ارزان تر دارند. از آنجایی که تمام قسمت های دانشگاه داخل شهر آنکارا می باشد دانشجویان به راحتی به مراکز خرید، امکانات رفاهی شهری، آموزشی ، فرهنگی وتفریحی دسترسی دارند.

دانشجویان برای سکونت خود می توانند از خوابگاه های وابسته به دانشگاه و موسسه اعتبار خوابگاه ها استفاده کنند.

از جمله امکانات دانشگاه قاضی می توان به پارک تکنولوژی و فناوری که در سال 2017 توسط این دانشگاه تأسیس شد اشاره نمود. پارک فناوری دانشگاه قاضی خدماتی در زمینه های علمی پژوهشی و تحقیقاتی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند.

دانشگاه قاضی امکانات ورزشی، هنری، علمی و تفریحی فراوانی مثل استخر المپیک، سالن های ورزشی ، هنری ، کتابخانه ، خوابگاه ، بیمارستان ، سالن های غذاخوری، سمینارهای علمی و فرهنگی برای دانشجویان خود تدارک دیده است علاوه برآن فعالیت های سرگرم کننده بسیاری مثل تئاتر و نمایش های سرگرم کننده، جشنواره ها و فستیوال های تابستانی برای دانشجویان با میزبانی از خوانندگان محبوب برگزار می کند.

کتابخانه دانشگاه قاضی یکی از بهترین و مجهزترین کتابخانه های ترکیه می باشد که بیش از 150 هزار کتاب در رشته ها و زمینه های مختلف ، 62 هزار مجله و 10 هزار پایان نامه که اغلب به زبان ترکی، انگلیسی و آلمانی هستند را فراهم کرده است. دانشجویان می توانند بدون حضور در کتابخانه و با سرچ در وبسایت آن به انواع کتب و مقالات دسترسی پیدا کنند.

رنکینگ و رتبه دانشگاه قاضی

با توجه به آمار موجود دانشگاه قاضی درسال 2016 موفق به کسب رتبه 875 درمیان بهترین دانشگاه های جهان شد و در سال 2018 در بین بهترین دانشگاه های آسیا رتبه 305 -301 را به خود اختصاص داد. همچنین دانشگاه قاضی درسال تحصیلی 2018-2019 مطابق با آمار URAP درمیان 10 دانشگاه برتر ترکیه رتبه 8 را به دست آورد .

از نظر دانشجویان ترک، دانشگاه قاضی یکی ازبهترین دانشگاه های کشور ترکیه است ودانشجویان بسیاری تحصیل در آن را ترجیح می دهند.

اخذ پذیرش دانشگاه قاضی

اگر شما هم برای ادامه تحصیل در ترکیه دانشگاه قاضی را انتخاب کرده اید لازم است بدانید یکی از مهم ترین مراحل پذیرش دانشگاه قاضی شرکت در آزمون ست (SAT)‌ وکسب حداقل نمره قبولی در این آزمون می باشد.
برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه قاضی امکان پذیرش دانشجو با معدل بالای 18وجود دارد که با توجه به رشته متغیر است.

علاوه برکسب امتیاز در آزمون ورودی، متقاضی نباید در دیگر دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل باشد و باید ویزای تحصیلی خود را پس از پذیرش در دانشگاه ارائه دهد .

یکی از امتیازاتی که دانشگاه قاضی برای دانشجویان خود در نظر گرفته است،  بورسیه های مختلف برای کمک مالی به دانشجویان واجد شرایط در دوران تحصیل است. برای بهره مندی از این بورسیه تحصیلی دانشجویان باید واجد شرایط زیرباشند تا تقاضای آن ها قبول شود.

 • دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری جهت استفاده از این بورسیه ها باید حداقل معدل ۷۵ از صد ( ۱۵ از ۲۰ ) را کسب کنند.
 • دانشجویان متقاضی بورسیه رایگان تحصیلی در رشته های علوم پزشکی باید حداقل معدل 90 از صد را کسب کنند.
 • در تمامی مقاطع تحصیلی جهت استفاده از بورسیه تحصیلی شرط محدوده ی سنی وجود دارد.