?️ پروانه زیست محیطی پروژه کانال استانبول صادر شد
✅ پروژه کانال استانبول یکی از پروژه های بلند پروازانه حکومت فعلی ترکیه است باوجود مخالفت شدید اکرم امام اوغلو شهردار استانبول با این پروژه و جنایت خواندن این پروژه رئیس جمهور اردوغان بر اجرای این پروژه تاکید کرد و در یکی از سخنرانی هایش خطاب به شهردار استانبول گفت ” به کار خودت برس” و اعلام کرد این پروژه منافع سیاسی نیز برای ترکیه در پی خواهد داشت.
با توجه به تخریب دو مخزن بزرگ آب در راستای این پروژه مخالفان پروژه معتقد هستند این پروژه موجب خشکی و بی آبی استانبول خواهد شد و دیگر دلیل مخالفان وجود رانت در فروش زمین های اطراف این پروژه است که با اخبار خرید زمین توسط مادر امیر قطر در این مکان این اخبار جدی تر شده است، البته احتمال حرکت گسل های اطراف نیز بدلیل خاکبرداری های عظیمی که قرار است انجام گیرد از مسائلی است مخالفان مطرح می کنند، هزینه بالای اجرای پروژه موجب اعتراض به اجرای این پروژه شده است.

امروز نیز وزارت شهرسازی ترکیه با تایید مسائل زیست محیطی پروژه این بحث را جز صدر اخبار ترکیه قرار خواهد داد

?️کمیسیون تحقیقات و ارزیابی وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه اعلام کرد که پروانه (گزارش) اثرات محیط زیستی پروژه کانال استانبول بر اساس آخرین طرح ارائه شده، تصویب شده است.

بر این اساس امکان تغییر در محتوای گزارش مربوطه با توجه به پیشنهادات مردمی طی مدت 10 روز امکان پذیر است.

کانال استانبول، یکی از پروژه های بزرگ دولت ترکیه است و قرار است با ساخت آن، دریای سیاه را از شمال بخش اروپایی استانبول به دریای مرمره در بخش جنوبی آن متصل کند.

این کانال از مناطق کوچک چکمجه-سازلی‌دره-دوروسو در بخش اروپایی استانبول و از نزدیکی فرودگاه سوم این شهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه های جهان عبور خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه طی سخنانی در جمع بازرگانان و کارآفرینان در استانبول گفت: روند احداث پروژه کانال استانبول با انجام مناقصه این پروژه طی هفته‌های آینده آغاز خواهد شد.