دارای 13 دانشکده

تاسیس در سال 2010

تعداد دانشجویان 14000

دانشگاه کاتیب چلبی ازمیر

کشور ترکیه یکی از کشور های آسیایی- اروپایی به حساب می آید که بسیاری از ایرانی ها با مقاصد گوناکون به این کشور سفر می کنند. بعضی از ایرانیان برای مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری و یا برای تفریح و غیره به موسسات گوناگونی مراجعه می کنند. به علت شرایط آسان مهاجرتی به این کشور نسبت به دیگر کشور ها، دانشجویان بسیاری هم برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می کنند. ما در اینجا سعی داریم در مورد دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم که امیدواریم برای شما مفید باشد. در ادامه با یوس حاضرلیک همراه ما باشید.

دانشگاه کاتیب چلبی

تاریخچه دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه

کاتب چلبی یکی از دانشمندان به نام عثمانی می باشد و از 13 سالگی وارد لشکر عثمانی شد. او یکی از بزرگ ترین مورخین قرن 11 به شمار می رود. از آثار او می توان به کشف الظنون، تقویم التواریخ، تحفه الاخبار، میزان الحق و غیره اشاره کرد که به زبان های گوناگونی نوشته شده است. دانشگاه دولتی کاتب چلبی که اسم خود را از این دانشمند معروف ترکی گرفته است در سال ۲۰۱۰ میلادی در سومین شهر بزرگ ترکیه یعنی شهر ازمیر ترکیه ایجاد شد. سازنده این دانشگاه پروفسور گالیپ خان یکی از استادان بسیار معروف کشور ترکیه است. این دانشگاه با اهداف توسعه علم و دانش فعالیت اموزشی خود را با آموزش هایی در زمینه بهداشت عمومی در سال ۲۰۱۱ میلادی شروع به کار کرد.

پردیس بهداشتی آیدینلیک اولر چیئیلی را می توان نخستین پردیس آموزشی و علمی این دانشگاه نام برد که به علت احتیاج رشته های پزشکی به خدمات بهداشتی در شهر ازمیر به وجود آمد. بعد از راه اندازی آن، دانشکده های پزشکی ، دندان پزشکی، پرستاری و … هم به این پردیس آموزشی انتقال پیدا کردند. به نوعی می توان گفت که این دانشگاه بیشتر برای فعالیت در زمینه های بهداشتی و علوم پایه ایجاد شده بود ولی بعد از آن با ساخت دیگر دانشکده های مثل علوم انسانی تبدیل به دانشگاهی جامع گردید و روز به روز دانشکده های دیگری هم به آن اضافه شد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر چه شرایطی دارد؟

این دانشگاه بعد از ساخت به اندازه ای پیشرفت کرد که توانست بعد از چند سال در میان 200 دانشگاه برتر دنیا و در رتبه 157 قرار بگیرد که برای دانشگاهی که به تازگی راه اندازی شده است رتبه خیلی عالی به حساب می آید. این دانشگاه با داشتن 13 دانشکده، بیمارستان، چند مدرسه حرفه ای، آزمایشگاه، کلینیک، مراکز تحقیقاتی و دانشمندان برجسته و بین المللی خود ، یکی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه است. تحصیل در همه ی مقاطع این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد و همه ی کورس ها با این زبان ارائه می گردد. دانشگاه کتب چلبی ازمیر ترکیه اطلاعات، ارتباطات و نیروی انسانی را در سطح فكری مناسبی برای دانش آموزان ایجاد كرده است تا این افراد بعد از وارد شدن به دانشگاه بدون هیچ مشکلی در سطوح بالای علمی به فعالیت های درسی و پژوهشی خود بپردازند. هزینه تحصیل در این دانشگاه به طور متوسط 300 دلار می باشد و 79 دپارتمان تحصیلی در این دانشگاه کار می کنند. مثلا برای تحصیل دندانپزشکی حدوده 420 دلار، برای مهندسی 380 دلار، برای تاریخ 250 دلار، برای زبان ترکی 200 دلار می بایست پرداخت کرد.
وظیفه ی این دانشگاه انجام تحقیقات با هدف برطرف کردن مشکلات اجتماعی و شرکت در رونق جامعه ، بهره مندی از نتیجه ی تحقیق در عمل، ایجاد محیط دانشگاهی جهانی و آموزش دانشجویان مسئول و مستقل می باشد که مایل هستند شرایط علمی خود را توسعه ببخشند، در زندگی دانشگاهی و حرفه ای خود شایسته باشند و به اصول جهانی علمی پایبند باشند.
این دانشگاه با شعرهایی مثل: تجسم ایده های مختلف، اکنون زمان تغییر است.، عمر اختصاص داده شده برای علم. و نسل جدیدی از دانشگاه دولتی در ازمیر ، هر روز بر فعالیت ها و پیشرفت های علمی خود اضافه می کند.
در این دانشگاه بیشتر از 800 هیات علمی و کارمند کار می کنند و بیشتر از 13 هزار دانشجو در مقاطع گوناگون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از سال جدید تحصیلی این دانشگاه یعنی از مهر 98 و ورودی جدید سال 2020 میلادی تنها رشته تنها رشته دندان پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران قرار گرفته است.

دانشگاه کاتیب چلبی

با انستیتو ها ، دانشکده ها، و موسسات آموزش عالی دانشگاه بیشتر آشنا شوید:

دانشکده ها

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده علوم درمانی
 • دانشکده علوم و مطالعات اجتماعی
 • دانشکده علوم اسلامی
 • دانشکده توریزم
 • دانشکده کشتی سازی و علوم دریایی
 • دانشکده منابع آبی

انستیتو های تحت نظارت این دانشگاه

 • انستیتوی علوم فنی
 • انستیتوی علوم ‌پزشکی
 • انستیتوی علوم اجتماعی

موسسات آموزش عالی

 • موسسه آموزش عالی زبان های خارجه
 • موسسه آموزش عالی فنی و حرفه ای خدمات درمانی
 • موسسه آموزش عالی فنی و حرفه ای چلبی

علاوه بر آن این دانشگاه امکانات خیلی زیادی برای دانشجویان خود از جمله کتابخانه های پیشرفته، زمین ها و سالن های ورزشی مجهز، آمفی تئاتر ها و سالن های بسیار و غیره هم فراهم کرده است.

رشته های دانشگاه کاتب چلبی ازمیر

رشته های زیر شاخه پزشکی که در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از: جراحی عمومی، آسیب شناسی، چشم‌ پزشکی، بیماری های گوش، جراحی قفسه سینه، حلق و بینی، بیهوشی و احیا، قلب و عروق، جراحی دهان، فک و صورت، جراحی پلاستیک و زیبایی، زنان و زایمان، مغز و جراحی عصبی، جراحی کودکان، اورولوژی و ارتوپدی و ترماتولوژی  و دندان پزشکی

رشته های علوم پایه این دانشگاه عبارتند از:

آناتولی، هیتولوژی و جنین شناسی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، بیوشیمی و آنار زیستی زیست شناسی.
رشته های مهندسی این دانشگاه عبارتند از:
مهندسی برق و مکانیک، مهندسی پزشکی، علوم و مهندسی مواد، مهندسی عمران، معماری، مهندسی ژئوماتیک، نفت و گاز طبیعی، مهندسی کامپیوتر و علوم مهندسی.

شرایط گرفتن دانشجوی خارجی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه چگونه است؟

به طور حتم مثل دیگر دانشگاه ها، دانشگاه کاتب چلبی هم برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه ترکیه تحصیل کنند، شرایطی به وجود آورده است.‌ هر شخصی که متقاضی ادامه تحصیل در این دانشگاه می باشد می بایست حداقل نمره گفته شده از طرف دانشگاه را در آزمون ورودی ملی یا بین المللی آن کسب کند. شرایط این آزمون ها توسط نهاد های گوناگون اعلام می شود. اعتبار این آزمون ها معمولا 2 سال می باشد.
ظرفیت های گرفته شده برای مقاطع گوناگون به خصوص فوق دیپلم و لیسانس از طرف شورای آموزش عالی دانشگاه ارائه می شود و شخص متقاضی می بایست مدارک و ریز نمرات خود را بعد از ترجمه به زبان انگلیسی یا ترکی در سایت دانشگاه قرار دهد. بعد از ارزیابی اولیه دانشجویان، احتمال دارد از هر شخص در خواست شود تا برای مصاحبه حضوری یا آنلاین آماده شود. بعضی وقتها احتمال دارد اولویت دانشگاه با مصاحبه شخص باشد پس هم برای آزمون و هم برای مصاحبه می بایست دقت و تسلط لازم را دارا باشید.
توصیه می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر به همکاران ما در یوس حاضرلیک تماس بگیرید. مدارک لازم برای پذیرش هر بار در سایت دانشگاه و بسته به رشته ارائه خواهد شد. ظرفیت انتخاب دانشجویان هم در شورایی به رای گذاشته می شود. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که چنان چه متقاضیانی در یک رشته تحصیلی نمرات برابری برای پذیرش دریافت کنند ، اولویت با داوطلبی است که سن پایین تری دارد.‌

دانشگاه کاتیب چلبی

برای ثبت نام در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه چه مدارکی لازم است؟

با در نظر داشتن به نکات گفته شده و شرایط دانشگاه کاتب چلبی، مدارکی می بایست برای ثبت نام و پذیرش به دانشگاه ارائه گردد. زمان های ثبت نام توسط سایت دانشگاه اعلام می گردد. ولی مدارک لازم عبارتند از: کپی مجوز اقامت در ترکیه، اصل دیپلم، کپی تایید شده پاسپورت، ریز نمرات تایید شده و ترجمه شده، دیپلم معادل سازی شده از کنسولگری ترکیه، رسید بانکی هزینه های تحصیلی، شش قطعه عکس، اصل نتیجه آزمون یا کپی برابر با اصل آن، مدرک معتبر تسلط به زبان انگلیسی، مدرک معتبر تسلط به زبان ترکی که از طرف خود دانشگاه و موسسه تومر اهدا می شود و … .‌ هزینه های ثبت نام برای رشته های گوناگون هر ساله اعلام می گردد.

شهریه رشته های دانشگاه کاتیب چلبی

رشته پزشکی : 23640 لیر
رشته دندانپزشکی : 23218 لیر
رشته داروسازی : 14820 لیر
رشته های پیراپزشکی : 3408 لیر