ورود ماشین شخصی به ترکیه


اگر شما در ایران ماشین شخصی دارید و مایلید در ترکیه هم از این ماشین بطور موقت استفاده کنین ، این پست برای شما مفید خواهد بود .برای آوردن ماشین شخصی به ترکیه باید روال اداریی طی بشه تا بتونید در اینجا رانندگی کنین.

1⃣کاپوتاژ
مالک خودرو با سند و کارت ماشین و مدارک شناسایی خود و البته همراه با ماشین به گمرک شهر محل اقامت خود مراجعه کرده و تقاضای کاپوتاژ میکنه . مدت زمان استفاده از کاپوتاژ میتونه 6 ماه یا یکسال باشه . اگر کاپوتاژ شما یکساله باشه بعد از 6 ماه ورود به ترکیه باید به گمرک شهر محل سکونتتون مراجعه کنید وبا ارئه کیملیک یا کارت اقامت تقاضای تمدید 6 ماه دیگه اجازه حضور خودرو در ترکیه رو ارائه بدین چون اجازه حضور ماشین نمره ترانزیت در ترکیه 6 ماهه. .بعد از انقضا تاریخ کاپوتاژ، این برگه باید تحویل گمرک محل صدورو ابطال بشه .
2⃣گواهینامه بین المللی
بعد از کاپوتاژ،مالک خورو باید به یکی از نمایندگیهای سازمان ایرانگردی و جهانگردی مراجعه کرده و بعد از عضویت ، گواهینامه بین المللی دریافت کنه .برای اینکار باید گواهینامه و پاسپورت و 2 قطعه عکس ارائه داده بشه . برای ورود به ترکیه گواهینامه بین المللی یکساله کفایت میکنه .
3⃣کارت ماشین بین المللی
علاوه بر گواهینامه ، کارت ماشین هم باید در همون سازمان بین المللی بشه که برای اینکاربرگه کاپوتاژ، پاسپورت، عکس و تکمیل فرم سازمان ضروریه .بعد از صدور کارت بین المللی ماشین به شما 2 عدد پلاک بین المللی هم تحویل میدن .این پلاکها حتا موقع فروش خودرو هم باید به مالک جدید تحویل داده بشن چون در غیر اینصورت مالک جدید برای دریافت پلاک به مشکل بر میخوره .
4⃣بیمه شخص ثالث بین المللی
این بیمه رو در ایران فقط از طریق شرکت “بیمه ایران” میتونید دریافت کنید که بنا بر مدت زمان استفاده از خودرو در خارج از ایران صادر میشه .بطور مثال چنانچه میخواهید 6 ماه از ماشین استفاده کنید ، باید بیمه 6 ماهه داشته باشید . هزینه این بیمه بصورت یورو هست که از طریق واحد ارزی بانک ملی پرداخت و بیمه نامه صادر میشه .البته در مرزهای خروجی هم مراکز بیمه ای هستن که نمایندگی بیمه کشورهای خارجی ازجمله ترکیه هستن که از اونها هم میتونین بیمه نامه معتبر بین المللی دریافت کنین.
بعد از این مراحل با ماشین تشریف میارین پایانه مرزی و پلاکهای بین المللی رو به جای پلاک ایران به ماشین میبندید. مدارک ماشین و اوراق شناسایی خودتون رو به مامور گمرک ارائه میدین و ایشون ضمن کنترل ماشین و تایید مدارک ، برگه کاپوتاژ رو امضا و اجازه خروج ماشین رو از ایران و ورودش به ترکیه رو میده

یادتون باشه که مطابق با قوانین ترکیه ،هنگام ورود یک ماشین خارجی به این کشور ، بر اساس ظرفیت باک خودرو مالک موظفه مابه التفاوت بهای سوخت خودرو رو در حال حاضر، به ازای هر لیتر 9هزار تومان پرداخت کنه .یعنی اگر ظرفیت باک شما 50 لیتر باشه ، باید در گمرک ورودی به ترکیه مبلغ 450 هزار تومن پرداخت کنید .

لطفا هنگام رانندگی در ترکیه تمام مدارک رو همراه خودتون داشته باشین تا ترددی با خیال آسوده داشته باشید . همچنین رعایت دقیق قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه علاوه بر نشان دادن وجهه فرهنگی ایران ، با توجه به مبالغ سنگین جریمه به شدت توصیه میشه .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *