دانشگاه یدی تپه استانبول

دانشگاه یدی تپه استانبول

دارای 13 دانشکده، 2 کالج و یک مدرسه فنی و حرفه ای

تعداد دانشجویان 22000 نفر

تاسیس در سال 1996

معرفی دانشگاه یدی تپه استانبول

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University) استانبول را می توان یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه دانست که در سال های اخیر مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل در ترکیه است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است و از لحاظ مالی مستقل از دولت ترکیه است.دانشگاه یدی تپه در راستای قوانین آتاتورک، با پیشگامان و کارکنان برجسته دانشگاهی و اداری خود، قصد دارد تا جوانان به روز ، کنجکاو و دارای مهارت را در دنیای تکنولوژی و تجارت در فرهنگ های متفاوت پرورش دهد. دانشگاه یدی تپه با برنامه های علمی معاصر خود، آموزش های لازم را برای افراد حاضر در عصر اطلاعات ارائه می دهد.

این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده معماری، هنر و علوم، علوم بازرگانی، ارتباطات، دندانپزشکی، آموزش، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی، پزشکی، داروسازی و حقوق است و ۷۷ برنامه کارشناسی، ۴ برنامه کاردانی، ۸۳ برنامه کارشناسی ارشد و ۴۳ برنامه مدرک دکترا در زمینه اصول و تاریخ انقلاب آتاتورک، علوم تربیتی، علوم بهداشتی، علوم کاربردی طبیعی و علوم اجتماعی را ارائه می دهد و نیمی از زبان آموزش در دانشگاه یدی تپه  انگلیسی است.

بر اساسبررسی های  Green Metric که یک پلتفرم رتبه بندی بین المللی در مورد پایداری و آگاهی از محیط زیست و تعیین سبزترین دانشگاه ها در سراسر جهان است  در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دانشگاه یدی تپه در بین دانشگاه های خصوصی رتبه اول را به دست آورد، همچنین تنها دانشگاهی در ترکیه است که انرژی مورد نیاز خود را توسط پنل های خورشیدی که در پشت بام ساختمان های دانشگاه نصب هستند تامین می کند.

دانشگاه yeditepe ترکیه دارای بزرگترین پنل های خورشیدی با ظرفیت ۱ مگاوات است و در تلاش است تا آن را تا ۱۰ مگاوات افزایش دهد. از طرفی این دانشگاه قصد دارد در منطقه ای در sile که متعلق به دانشگاه یدی تپه است، یک مزرعه انرژی بادی با توان ۳۵۰ کیلووات تولید کند.

دانشگاه یدی تپه

چرا تحصیل در دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه دانشجویان جدید خود را در رشته های مختلف دانشگاهی  علوم طبیعی، علوم اجتماعی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی و علوم تربیتی و همچنین ایجاد امکان تحصیل در دو رشته همزمان و آموزش در کشورهای مختلف، با یک روش مدرن که همگام با الزامات جهان در حال پیشرفت است، آموزش می دهد.

جدا از زندگی دانشگاهی، یدی تپه با ۴۴ کلوپ دانشجویی و فعالیت های مختلف فرصتی را برای خودسازی در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. یدی تپه با موفقیت های خود در ۴۲ رشته مختلف ورزشی، همیشه در بین تمام دانشگاه های ترکیه بهترین عملکرد را دارد.

همکاری با بیش از ۷۰۰ دانشگاه برجسته جهان در درجه اول با دانشگاه های اروپا، ایالات متحده، کانادا، روسیه، آمریکای جنوبی و خاور دور دانشگاه یدی تپه را به دانشگاهی پیشگام در آموزش عالی ترکیه تبدیل کرده است. این دانشگاه با داشتن بیشترین تعداد دانشجو در دانشگاه های عضو پیمان اراسموس و سایر برنامه های مبادله دانشجو در ترکیه، با توافق نامه همکاری علمی خود با Houston Methodist جهانی، از جمله دانشکده های داروسازی، علوم بهداشتی، دندانپزشکی، پزشکی و مداری تجاری گامی دیگر در این جهت برداشته است.. همچنین “همکاری دانشگاه – صنعت”، که دانشگاه قاطعانه معتقد است برای دانشجویان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با موفقیت انجام شده است، نیز یکی دیگر از اولویت های این دانشگاه است

اهداف دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه بعنوان یک نهاد پویا در آموزش عالی، هر ساله در حال پیشرفت است. هدف اصلی این دانشگاه افزایش کیفیت آموزش، تولید علم برای جامعه، گسترش فعالیت های آن در سایر بخش های جامعه با ارائه کمک های علمی بیشتر به صنعت و جامعه است. علاوه بر این به عنوان یک نهاد دانشگاهی، هدف این دانشگاه ادامه کار در مطالعات علمی، افزایش تعداد موافقت نامه های بین المللی و افزایش تعداد ثبت اختراعات است و فارغ التحصیلان ماهرتری را برای کشور فراهم کند.

اعتبار دانشگاه یدی تپه

این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه خصوصی در ترکیه موفق به گذراندن برنامه ارزشیابی انجمن دانشگاه های اروپا با آموزش در سطح جهانی شده است. دانشگاه یدی تپه کیفیت و اعتبار خود را با ارزیابی هایی که توسط موسسات ملی و بین المللی انجام شده است، کسب کرده است. دانشگاه یدی تپه با دریافت اعتبارات بسیار و پیگیری اهداف روزانه با هدف ارتقاء کیفیت آموزشی خود، با انجام بسیاری از مراحل اعتباربخشی، تجربه شرکت در پروژه های بین المللی را برای دانشجویان و اساتید خود ایجاد می کند.

دانشکده دندانپزشکی، مجوزهای معتبر بین المللی کمیسیون مشترک و گواهینامه های سیستم تضمین کیفیت BS EN ISO 9001 را دریافت کرده است. به عنوان اولین دانشگاهی که این کار را در ترکیه انجام داد، این دانشکده برای سومین بار اعتبار سوم JCI خود را دریافت کرد. همچنین، در اکتبر سال ۲۰۱۴، موفق شد اعتبار تحصیلی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) را کسب کند. همچنین این دانشکده در سال ۲۰۰۸ ،ISO 9001 را در زمینه های آموزش و خدمات مراقبت از بیمار، اعتباربخشی از فدراسیون اروپا دوره پیمانکاری برای دانش آموخته دوره پریودنتولوژی در سال ۲۰۰۵ و گواهی اتحادیه آموزشی اروپا توسط انجمن آموزش دندانپزشکی در اروپا  ADEE در ۲۰۰۸ دریافت کرده است. ارزیابی EFP در سال ۲۰۱۴ تمدید شد و تا سال ۲۰۲۲ اعتبار خواهد داشت.

دانشکده داروسازی، با اخذ “اعتبارسنجی کامل” به مدت شش سال توسط هیئت اعتباربخشی آموزش ملی داروسازی (ECZAK) و انجمن ارزیابی و اعتبار سنجی برنامه های آموزش داروسازی (ECZAKDER)، رتبه اول را در بین دانشکده های داروسازی دانشگاه های خصوصی به دست آورده است.

دانشکده علوم آموزشی، عضو شبکه آموزش معلمان اروپایی است و با برنامه های آموزش زبان و ادبیات ترکی ، آموزش زبان انگلیسی و راهنمایی و راهنمایی و مشاوره روانشناسی ، برای مراحل اعتباربخشی آماده شده است. بعد از اینکه بخش های فلسفه و فیزیک برای دومین بار اعتبار خود را در FEDEK دریافت کردند بر اهمیت این دانشکده افزوده شد، دانشکده هنر و علوم کیفیت خود را با استفاده از انسان شناسی ، مطالعات ترجمه و تفسیر ، جامعه شناسی ، تاریخ ، زبان و ادبیات انگلیسی ، ریاضیات ، روانشناسی ، زبان و ادبیات ترکی ، جامعه شناسی و تاریخ تضمین کرده است. گواهینامه های ۵ ساله FEDEK به این مجموعه اعطا شده است. همچنین آزمایشگاه اندازه گیری (کالیبراسیون) در بخش فیزیک نیز توسط استانداردهای TS EN ISO / IEC 17025 توسط TÜRKAK مورد تایید قرار گرفته اند.

دانشکده مهندسی، توسط انجمن ارزیابی و اعتباربخشی (MÜDEK) در زمینه های کامپیوتر، الکترونیک برق، ژنتیک، مهندسی محیط زیست، شیمی، مکانیک، مهندسی صنایع و سیستم معتبر شناخته شد.

دانشکده پزشکی، به عنوان نتیجه ارزیابی توسط تیم هیئت اعتبار سنجی آموزش ملی پزشکی (UTEAK)  برنامه های آموزش پزشک  (UTEAK / TEPDAD) را  دریافت کرد. علاوه بر این، بیمارستان دانشگاه Yeditepe با تمام سیستم و استانداردهای خود توسط کمسیون بین المللی (JCI)، مهمترین سازمان تعیین کننده استانداردهای بهداشتی در جهان، مورد تأیید قرار گرفت.

همکاری دانشگاه یدی تپه با صنعت

دفتر انتقال فناوری در دانشگاه یدی تپه به منظور تبدیل دانش و تجربه علمی به فناوری و ارزش اقتصادی و ایجاد همکاری پایدار بین دانشگاه و صنعت و همچنین تبدیل صنعت منطقه ای به محلی که از توان علمی، فناوری، نوآورانه، یادگیری و قادر به تفکر جهانی و منطقه ای برخوردار باشد، تأسیس شده است.

به عنوان اولین دانشگاه تولید و گسترش اطلاعات، دانشگاه یدی تپه در مدت ۱۰ سال ۱۸۶ اختراع ثبت نام دریافت کرد. از سال ۲۰۰۶، دانشگاه یدی تپه ۱۵۳ پروژه با پشتیبانی  TÜBİTAK، ۲۵ پروژه با حمایت اتحادیه اروپا و سایر سازمان های بین المللی و همچنین ۱۵ پروژه با پشتیبانی وزارت علوم و صنعت – سان تز ارائه کرده است. همچنین در حال حاضر ۶۸ پروژه فعال در حال انجام است که ۵۱ مورد از آنها توسط TÜBİTAK پشتیبانی می شوند، یکی از آنها توسط اتحادیه اروپا، ۴ مورد توسط وزارت علوم و صنایع، ۴ مورد توسط وزارت کشاورزی، غذا و دام و ۸ موسسه دیگر انجام می شود.

این دانشگاه در حال حاضر ۱۹۳ برنامه برای ثبت اختراع دارد. یک کارگاه کارآفرینی در سال ۲۰۱۶ برای ارتقاء تجاری سازی خروجی های تحقیقاتی و تشویق دانشگاهیان و دانشجویان برای ایجاد سازمان ها ایجاد شده است و همچنین دانشگاه یدی تپه با توافق عقد شده با تکنوپارک استانبول، در حال تلاش برای ساخت یک تکنوپارک با ۵،۰۰۰ متر مربع است.

دانشگاه یدی تپه

ارتباطات بین المللی دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه با امضای توافق نامه های همکاری با دانشگاه های پیشرفته در اروپا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا، روسیه، آمریکای جنوبی و خاور دور، این امکان را برای دانشجویان خود فراهم می آورد تا فرهنگ های مختلف را ببینند، تحولات آموزشی را در جایی که اتفاق می افتد مشاهده کنند. تفاهم نامه با دانشگاه های آمریکا، کانادا، چین و روسیه به امضا رسیده است و در چارچوب برنامه LLP – Life Long Learning Erasmus ، با بیش از ۷۰۰ دانشگاه اروپایی توافق نامه هایی برقرار است. این دانشگاه با بیشترین دانشجویان خارجی بورسیه شده توسط برنامه های اراسموس و همچنین تبادل دانشجو رتبه اول را در میان دانشگاه های خصوصی دارد.

عامل مهم دیگر در برنامه های جابجایی دانشجو انتقال مدرک و ریزنمرات بین موسسات بدون مشکل است. سیستم انتقال اعتبار اروپا  ECTS به منظور آسانتر شدن حرکت دانشجویان در اروپا و سایر کشورها و همچنین پشتیبانی از آنها توسط کمیسیون اروپا ایجاد شده است.

دانشگاه یدی تپه

این سیستم مقایسه و ارزیابی دستاوردهای آموزشی و انتقال آنها از یک موسسه به مؤسسه دیگر را ممکن می سازد. جامعه اروپا همچنین از همکاری بین دانشگاه ها به منظور افزایش کیفیت آموزش پشتیبانی می کند. تبادل پروژه های مشترک و سمینارها فضای بین المللی را در داخل دانشگاه فراهم می کند. همه دانشجویان این دانشگاه می توانند تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند و همچنین می توانند کارآموزی خود را در خارج از کشور انجام دهند. دانشگاه یدی تپه با قرار گرفتن در لیست “بهترین دانشگاههای آسیا” در Times Higher Education (THE) یکی از دانشگاههایی است که با بیش از ۷۰۰ قرارداد اراسموس خود میزبان بیشترین تعداد دانشجویان اروپایی در ترکیه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.